Washing machine Hobart UX60E
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Hygiene, Packing & Logistics |
| Type | Washers |
| Height | 1700 |
| Width | 820 mm |
| Length | 1400 mm |
| Capacity | 135 l |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 17 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
Description
Hobart UX60E is a machine that is designed for cleaning trays, pots, bowls, trays, transport containers, cutlery, work utensils, etc. from the food sector.
Specification :
Producer : Hobart
Model : UX60E
Type : Washing machine
Dimensions : 1700 x 1400 x 820 (mm)
Internal dimensions : 1300 x 700 x 620 (mm)
Voltage : 400V 50Hz 3N
Power : 17 kW
Pressure : 0.4 - 6 bar
Maximum temperature : 60 ° C
Material : Stainless steel
Ask for this device
