Washer Hobart UX60E
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Hygiene, Packing & Logistics |
| Type | Washers |
| Height | 1720 |
| Width | 850 mm |
| Length | 1380 mm |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 23,2 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
Description
Hobart UX60E is a machine that is designed to clean sheets, pots, bowls, trays, transport containers, cutlery, work utensils, etc. from the food sector.
Specification:
Manufacturer : Hobart
Model : UX60E
Type : Washer
Dimensions: 1720 x 850 x 1380 (mm)
Voltage : 400V 50Hz 3N
Power: 23.2 kW
Pressure: 0.4 - 6 bar
Maximum temperature : 60°C
Material: Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
