Vertical packing machine Esse Gi F 700 Syncro/sr
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Hygiene, Packing & Logistics |
| Type | Packers |
| Height | 2000 |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2600 mm |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 11 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Power | Electric |
| Packing system | Automatic |
Description
Esse Gi Packaging Systems vertical bag from-, fill- and seal machine, model: F 700 SYNCRO/SP, 400 V, 3 Ph, 50 Hz, 11 kVa, dimensions pipe: 40 mm x 60 mm, vertical seal length: 300 mm, horizontal seal length: 300 mm, total dimensions: 1250 mm x 2600 mm x 2000 mm.
Ask for this device
