Vacuum tumbler Nowicki MA-500 PS
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Vacuum Tumblers |
| Height | 1550 |
| Width | 1150 mm |
| Length | 2000 mm |
| Weight | 450 kg |
| Capacity | 500 l |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 2,5 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Drum rotation adjustment | Variable drum rotation adjustment |
| Load | 250 kg |
Description
The MA-500 PS vacuum tumbler is designed for plasticizing, massaging and marinating a wide range of raw materials in a vacuum: muscles and red meat elements, small meats, poultry carcasses and elements, fish and seafood. Machine assures consistent achievement of high quality of meat products.
Specification:
Producer: Nowicki
Model: MA-500 PS
Type: Vacuum tumbler
Dimensions: 1550 x 1150 x 2000 ( mm )
Voltage: 400V 50Hz 3N
Power: 2,5 kW
Capacity: 500 l
Input: 250 kg
Weight: 450 kg
Material: Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
