Vacuum filler Schrofner KVF 80
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Vacuum Fillers |
| Height | 1650 |
| Width | 850 mm |
| Length | 900 mm |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 5 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Hooper capacity | 80 l |
| Twister | In set |
| Feeding system | Vane cells |
| Filler Type | Vacuum Filler |
Description
Schrofner is a vacuum stuffer with a capacity of 80 liters and a power of 5 kW.
The device will be used in small and medium-sized meat industry plants where the filling process is carried out. Schrofner used a vane cells in his machine. The set also includes a twister. The device is made of stainless steel.
Specification:
Producer : Schrofner
Model : KVF 80
Type : Vaccum filler
Dimensions : 1650 x 850 x 900 ( mm )
Voltage : 400V 50Hz 3N
Power : 5 kW
Hooper capacity : 80 l
Twister : In set
Feeding system : Vane cells
Material : Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
