Tumbler-mixer Ruhle MGR900
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Vacuum Tumblers |
| Height | 2300 |
| Width | 2200 mm |
| Length | 2100 mm |
| Weight | 2100 kg |
| Capacity | 900 l |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 16,1 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Vent valve | Yes, electrical valve |
| Drum rotation adjustment | Variable drum rotation adjustment |
| Vacuum Tumbler with cooling coat | Yes, with integrated cooling aggregate |
| Loader | Integrated loader |
| Load | 675 kg |
Ask for this device
