Traysealer Ruhle VR 1
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Hygiene, Packing & Logistics |
| Type | Packers |
| Height | 1750 |
| Width | 660 mm |
| Length | 730 mm |
| Weight | 350 kg |
| Voltage | Electrical: 230V 50Hz 1N |
| Installed Power | 1,5 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Gas mix-in | Yes |
Description
The Ruhle VR 1 is a semi-automatic machine designed to hermetically seal trays.
The machine is very easy to use. It has a thermal label printer. The set includes 2 forms of different sizes. Thanks to its hygienic design, the machine is easy and quick to clean.
Specification:
Producer: Ruhle
Model: VR1
Type: Traysealer
Dimensions: 1750 x 660 x 730 (mm)
Voltage: 230V 50Hz 1N
Power: 1.5KW
Gas mix-in: Yes
Forms dimensions: 305 x 245 mm, (2x) 165 x 115 mm
Material: Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
