Slicer MHS ICC 25
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Slicers / Guillotines |
| Height | 1650 |
| Width | 1100 mm |
| Length | 3500 mm |
| Weight | 850 kg |
| Efficiency | 4000 kg/h |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 7,2 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Chamber dimentions | 200 x 250 mm |
Description
The ICC machines cut up to 4,000 kg of meat per hour. These machines are designed for integration into production lines, with a high performance and optimum cutting quality thanks to the new feed belt - gripper combination.
Specification:
Producer: MHS
Model: ICC 25
Type: Slicer
Dimensions: 1650 x 1100 x 3500 ( mm )
Voltage: 400V 50Hz 3N
Power: 7,2 kW
Efficiency: 4000 kg/h
Weight: 850 kg
Chamber dimensions: 200 x 250 ( mm )
Material: Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
