Slicer Holac VS 14
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Slicers / Guillotines |
| Height | 1600 |
| Width | 900 mm |
| Length | 1700 mm |
| Efficiency | 1200 kg/h |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 2,8 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Chamber dimentions | 140 x 130 mm |
Description
The Holac VS 14 slicer is a device designed for meat industry plants. The machine has a 2.8 kW engine, which allows it to achieve a capacity of 1200 kg / h. The device is made of stainless steel, which ensures the highest level of hygiene.
Specification :
Producer : Holac
Model : VS 14
Type : Slicer
Dimensions : 1600 x 900 x 1700 ( mm )
Chamber dimensions : 140 x 130 ( mm )
Voltage : 400V 50Hz 3N
Power : 2,8 kW
Efficiency : 1200 kg/h
Material : Stainless steel
Ask for this device
