Skinning machine Weber ASB 560
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Skinners / Membraners |
| Height | 1300 |
| Width | 1100 mm |
| Length | 2200 mm |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 1,1 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Skinner Type | Automatic |
| Infeed belt width | 500 mm |
| Outfeed belt width | 500 |
| Knife width | 560 mm |
| Shaft cleaning system | Mechanical, cleaning cone |
Ask for this device
