Skinning machine Maja VBA 505
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Skinners / Membraners |
| Height | 1150 |
| Width | 1900 mm |
| Length | 900 mm |
| Weight | ok. 270 kg |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 1,1 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Skinner Type | Automatic |
| Infeed belt width | 380 mm |
| Outfeed belt width | 380 |
| Knife width | 420 mm |
| Shaft cleaning system | Mechanical, cleaning cone |
Description
Maja VBA 505 skinning machine is intended for skinning meat products, e.g. pork, beef, poultry, fish. The device has a feeding and receiving belt.
It is equipped with a 420 mm knife. The machine works with a power of 1.1kW
Maja VBA is made of stainless and acid-resistant steel. The construction of the device allows you to keep the machine clean without any problems. Maja also ensures ease of maintenance of the elements that require it.
Specification :
Producer : Maja
Model : VBA 505
Type : Skinning machine
Dimensions : 1150 x 900 x 1900 ( mm )
Voltage : 400V 50Hz 3N
Power : 1,1 kW
Belts : 2
Feed belt width : 380 mm
Receiving belt width : 380 mm
Knife width : 420 mm
Weight : approx. 270 kg
Ask for this device
