Mixer Laska ME 500 ZN1X
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Mixers |
| Height | 1500 |
| Width | 1150 mm |
| Length | 1900 mm |
| Capacity | 500 l |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 9 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Mixing System | Z-Type |
| Product discharge | Tilt |
| Loader | |
| Mixer type | Open Mixer |
| Shafts amount | Double Shaft |
Description
The Laska ME 500 ZN1X mixer ensures perfect, even mixing with consistent quality; even for delicate mixtures. The mixer has Z-type stirrers, ensuring a large range of operation.
The operation of the machine is very simple, it is done using analog buttons.
The machine is made of stainless steel - which allows you to maintain a high level of hygiene.
Specification:
Producer: Laska
Model: ME 500 ZN1X
Type: Open mixer
Dimensions: 1500 x 1150 x 1900 ( mm )
Voltage: 400V 50Hz 3N
Power: 9 kW
Capacity: 500 l
Mixing system: Z-type
Shafts amount: 2
Product discharge: Tilt
Loader: In set
Material: Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
