Membraner Townsend SK 11-320
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Skinners / Membraners |
| Height | 980 |
| Width | 820 mm |
| Length | 820 mm |
| Weight | 210 kg |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 3 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Knife width | 520 mm |
Description
The SK 11-320 derinder removes membrane from pork, beef and a variety of other muscles . It is designed to maximize operator efficiency, increase productivity and significantly reduce downtime for cleaning in the safest possible manner.
Specification :
Producer : Townsend
Model : SK 11-320
Type : Derinder
Dimensions : 980 x 820 x 820 ( mm )
Voltage : 400V 50Hz 3N
Power : 3 kW
Knife width : 520 mm
Weight : 210 kg
Material : Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
