Membraner Townsend 7600
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Skinners / Membraners |
| Height | 950 |
| Width | 900 mm |
| Length | 650 mm |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 0,8 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Skinner Type | Manual |
| Knife width | 510 mm |
Description
The Townsend Model 7500 membrane skinner is a compact, high-quality device for removing all types of meat. It is intended for butcher shops and production plants. The blaster has a built-in 510 mm knife. The device is easy to clean and use.
Specification:
Producer : TOWNSEND
Model : 7600
Type : Skinners / Membraners
Dimensions : 960 x 900 x 800 (mm)
Voltage : 400V 50Hz 3N
Power : 0.8 kW
Material : stainless steel
Ask for this device
