Membraner Grasselli MS 475-M
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Skinners / Membraners |
| Height | 1050 |
| Width | 700 mm |
| Length | 600 mm |
| Weight | 155 kg |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 1,1 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Knife width | 475 mm |
Description
The derinder/membrane Grasselli MS 475-M is intuitive, easy to use and extremely precise and efficient, with regard to both yield and production capacity.
Specification:
Producer: Grasselli
Model: MS 475-M
Type: Membraner
Dimensions: 1050 x 700 x 600 ( mm )
Voltage: 400V 50Hz 3N
Power: 1,1 kW
Knife width: 475 mm
Weight: 155 kg
Material: Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
