Membraner Grasselli AS520-M
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Skinners / Membraners |
| Height | 1000 |
| Width | 650 mm |
| Length | 800 mm |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Main material | Stainlees Steel |
| Knife width | 520 mm |
| Shaft cleaning system | Pneumatic |
Description
Grasselli model AS520-M membraner is a very safe and effective moulder suitable for small and large production plants, but also for butcher shops or supermarkets. The device is equipped with a dynamic, pneumatic system for cleaning meat from the membrane. The membraner knives are designed for maximum efficiency and productivity during the production process. The device is made of stainless steel.
Specification :
Producer : GRASSELLI
Model : AS520-M
Type : Membraner
Dimensions : 1000 x 650 x 800 ( mm )
Voltage : 400V 50Hz 3N
Knive width : 520 mm
Material : Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
