Membraner Grasselli AS 520-M
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Skinners / Membraners |
| Height | 950 |
| Width | 950 mm |
| Length | 650 mm |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Main material | Stainlees Steel |
| Knife width | 490 mm |
Description
Grasselli's AS520-M membraner is a very safe and effective membraner suitable for small and large production plants, but also for butchers or supermarkets. The device is equipped with a dynamic, pneumatic membrane cleaning system. The membraner knives are designed for maximum effectiveness and efficiency during the production process. The device is constructed of stainless steel.
Specification:
Producer: Grasselli
Model: AS 520-M
Type: Membraner
Dimensions: 950 x 950 x 650 ( mm )
Voltage: 400V 50Hz 3N
Knive width: 490 mm
Material: Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
