Injector Ruhle IR 56
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Injectors / Tenderizers |
| Height | 2020 |
| Width | 800 mm |
| Length | 1700 mm |
| Weight | 750 kg |
| Efficiency | 5000 kg/h |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 7,5 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Needles amount | 56 pc. |
| Heads amount | Single head |
| Needle diameter | 4 mm |
| Belt width | 350 mm |
| Belt speed | Yes |
| Injection pressure adjustment | Yes |
| Belt type | stainless steel |
Attachments
Ask for this device
