Grinder Weiler 1109
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Grinders / Mincers |
| Height | 2100 |
| Width | 1200 mm |
| Length | 1800 mm |
| Weight | 1800 kg |
| Efficiency | 22000 kg/h |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 75 kw |
| Loader | No Loader, possibility to buy a separate loader |
| Throat Diameter | 280 mm |
| Grinder Type | |
| Feeding System | Hooper |
Ask for this device
