Grinder-mixer CFS CombiGrind 2000/250
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Grinders / Mincers |
| Height | 2700 |
| Width | 2400 mm |
| Length | 3200 mm |
| Capacity | 2000 l |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 75 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Loader | No Loader, possibility to buy a separate loader |
| Throat Diameter | 250 mm |
| Grinder Type | |
| Feeding System | Hooper |
| Throat Material | Stainless Steel |
| Auger Material | Stainless steel |
Description
CFS CombiGrind 2000/250 grinder-mixer
Capacity: 2000 l
Throat diameter: 250 mm
Power: 75 kW
Electrical supply: 400 V 50 Hz
Dimensions: 3200 mm x 1900 mm x 2800 mm
Equipped with an infrared MultiTrack analyzer. It analyzes fat, protein, and water content in meat.
Ask for this device
