Frying pan Ambach EKM/90
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Heat Treatment of Meat |
| Type | Cooking kettles / Frying pans |
| Height | 1200 |
| Width | 850 mm |
| Length | 850 mm |
| Capacity | 90 l l |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 12 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Pan | Tilted stailnless steel |
| Power | Electric dry heaters |
| Tank dimensions | 170 x 870 x 605 (D. mm x W. mm x L. mm) |
Description
The Ambach EKM / 90 frying pan is a device with a capacity of 90 liters, which was made of stainless steel, ensuring a high level of hygiene. It is an indispensable device in catering facilities. The device works with a power of 12 kW, which gives high efficiency. The frying pan is equipped with a tilting stainless steel bowl, which is an advantage of this device.
Specification :
Producer : Ambach
Model : EKM / 90
Type : Gastronomy Pan
Dimensions : 1200 x 850 x 850 (mm)
Capacity: 90 l
Voltage : 400V 50 Hz 3N
Power : 12 kW
Bowl : Hinged stainless steel
Material : stainless steel
Ask for this device
