Flattener Marel Platino 12/400
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Formers / Breaders |
| Height | 1300 |
| Width | 1050 mm |
| Length | 1500 mm |
| Weight | 460 kg |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 2 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
Description
The Platino is a compact flattener that uses patented technology to gently flatten and tenderize portions of fresh boneless meat to perfection. It is durable, user-friendly, and easily adjusted to accommodate different product types and thicknesses. It can be used as a stand-alone machine or integrated into a processing line.
Specification:
Producer: Marel
Model: Platino 12/400
Type: Flattener
Dimensions: 1300 x 1050 x 1500 ( mm )
Voltage: 400V 50Hz 3N
Power: 2 kW
Belt width: 400 mm
Material: Stainless steel, acid-resistant
Attachments
Ask for this device
