Cutter Alpina PB 80 990
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Cutters |
| Height | 1300 |
| Width | 1600 mm |
| Length | 1200 mm |
| Weight | 1450 kg |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 28 kw |
| Cutter Type | Bowl Cutter |
| Cutter made of | Stainless steel |
| Bowl made of | Cast Iron |
| Bowl capacity | 80 l |
| Knives amount | 6 pc. |
| Knife shaft revolutions | 1245 / 2490 / 4980 rpm |
| Bowl revolutions | 9 / 18 rpm |
Ask for this device
