Coarse grinder Palmia 255
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Grinders / Mincers |
| Height | 1700 |
| Width | 860 mm |
| Length | 1500 mm |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 12 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Time of realisation | in stock |
| Loader | No Loader, possibility to buy a separate loader |
| Throat Diameter | 280 mm |
| Grinder Type | |
| Feeding System | Hooper |
| Throat Material | Stainless Steel |
| Auger Material | Cast Iron |
Attachments
Ask for this device
