Bowl cutter Seydelmann K 120 DC 6
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Cutters |
| Height | 1250 |
| Width | 1600 mm |
| Length | 1300 mm |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 60 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Cutter Type | Bowl Cutter |
| Cutter made of | Stainless steel |
| Bowl made of | Cast Iron |
| Bowl capacity | 120 l |
| Knives amount | 6 pc. |
| Knife shaft revolutions | 3200 rpm |
Description
The cutter K 120 DC 6 is a robust, efficient machine for tough applications. It guarantees first-class material fineness and homogeneous mixing. The digital display for temperature and operating time guarantees easy readability and quick display. The DC6 has 6 pre-selectable forward speeds, mixing and cutting gears, each of which can be tailored to the individual product. The bowl of the device is made of a cast iron alloy, but the entire structure of the device is made of stainless steel and acid-resistant materials
Specification:
Producer: Seydelmann
Model: K 120 DC 6
Type: Bowl cutter
Dimensions: 1250 x 1600 x 1300 ( mm )
Voltage: 400V 50Hz 3N
Power: 60 kW
Bowl capacity: 120 l
Knives amount: 6
Knife shaft revolutions: 3200 rpm
Bowl made of: Cast iron
Cutter made of: Stainless steel, acid-resistant
