Bowl cutter Rex HYDRO 65 SN
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Cutters |
| Height | 1200 |
| Width | 1350 mm |
| Length | 1000 mm |
| Capacity | 65 l |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 20 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Cutter Type | Bowl Cutter |
| Bowl made of | Cast Iron |
| Knife shaft revolutions | 1475 rpm |
Ask for this device
