Binder Siebeck FRT-MF-G
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Hygiene, Packing & Logistics |
| Type | Packers |
| Height | 1400 |
| Width | 750 mm |
| Length | 650 mm |
| Weight | 160 kg |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 1,4 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
Description
A device with a wide range of applications, used all over the world for years.
This solid industrial machine guarantees top performance with maximum availability.
Ideal for the increasing demands of meat processing.
Specification:
Producer: Siebeck
Model: FRT-MF-G
Type: Binder
Dimensions: 1400 x 750 x 650 ( mm )
Voltage: 400V 50Hz 3N
Power: 1,4 kW
Efficiency: up to 63 cycles per minute
Weight: 160 kg
Material: Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
