Angle grinder Meissner SR160-2
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Grinders / Mincers |
| Height | 1650 |
| Width | 1450 mm |
| Length | 1500 mm |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 25 kw |
| Main material | Stainlees Steel |
| Throat Diameter | 160 mm |
| Grinder Type | |
| Feeding System | Hooper |
| Throat Material | Cast Iron |
| Auger Material | Cast Iron |
Description
The MEISSNER SR160-2 is an angle meat grinder. The device works with a total power of 25kW, thanks to which it achieves high productivity during the process. The MEISSNER grinder is equipped with a throat fi = 160mm. The throat and feeding screw are made of cast iron. The remaining construction elements are elements of stainless and acid-resistant steel.
Specification:
Producer : MEISSNER
Model : SR160-2
Type : Angle grinder
Dimensions : 1650 x 1450 x 1500 ( mm )
Voltage : 400V 50Hz 3N
Power : 25 kW
Feeding system : Hooper
Throat Material : Cast Iron
Auger Material : Cast Iron
Material : Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
