Angle grinder Meissner SR 160/2
Specifications
| Category | Used meat processing machines |
| Subcategory | Mechanical Tratment of Meat |
| Type | Grinders / Mincers |
| Height | 1950 |
| Width | 1500 mm |
| Length | 1200 mm |
| Weight | 1500 kg |
| Voltage | Electrical: 400V 50Hz 3N |
| Installed Power | 28 kw |
| Loader | No Loader, possibility to buy a separate loader |
| Throat Diameter | 160 mm |
| Grinder Type | |
| Feeding System | Hooper |
| Throat Material | Brass |
| Auger Material | Stainless steel |
Description
The MEISSNER SR 160/2 is an angle meat grinder. The device works with a total power of 28 kW, thanks to which it achieves high productivity during the process. The MEISSNER grinder is equipped with a throat fi = 160mm. The throat is made of brass. The remaining construction elements are elements of stainless and acid-resistant steel.
Specification :
Producer : Meissner
Model : SR 160/2
Type : Angle grinder
Dimensions : 1950 x 1500 x 1200 ( mm )
Voltage : 400V 50Hz 3N
Power : 28 kW
Throat diameter : 160 ( mm )
Feeding system : Hopper
Throat material : Brass
Material : Stainless steel, acid-resistant
Ask for this device
